Кава розчинна цільнозернова

Особливості цільнозернової кави

Згідно з популярною легендою, кавова рослина була відкрита в Ефіопії козлом на ім'я Калді. Але якщо забути про легенди, перше кавова рослина була знайдена в горах Ємену. Потім до 1500 року каву експортували в інший світ через порт Моч, Ємен. У 1600 році її почали вирощувати в Індії. А ось Європа цільнозернову каву отримала тільки в 1616 році, а Америка в 1730 році.

Смажена цільнозернова кава вперше продана на ринку роздрібної торгівлі Піттсбург в 1865 році.

Що таке кава цільнозернова?

Кава-це зварений напій, приготований зі смаженого насіння або бобів кавової рослини. Кавова рослина є чагарником, що росте в субтропічних регіонах Африки та Азії, хоча в даний час ця рослина вирощується також в Центральній і Південній Америці.

Як тільки ягоди кавової рослини зібрані, м'якоть видаляється і викидається, залишаючи тільки насіння. До обсмажування боби мають сіро-зелений колір і називаються зеленою кавою; оскільки боби на даний момент стабільні при зберіганні, вони продаються і поставляються зеленими.

Кава цільнозернова за оптовою ціною

Кава цільнозернова часто коштує більше, ніж мелена кава з однієї простої причини: це найкраща кава. Цілі кавові боби, як правило, походять з кращих врожаїв і є недавно обсмаженими, ніж попередньо подрібнені сорти. Коротко кажучи, цільна кава з бобів робить чашку кави смачнішою і за різницю варто заплатити більше.

Є два важливих фактори, які впливають на ціну цієї кави. Знаючи їх можна вибрати смачну і недорогу зернову каву:

  • потрібні великі боби для цільної кави з бобів. Така кава відноситься до кращих партій, тому що неможливо приховати негативні якості в мішечку з цільнозернової кави. Значна частина ароматів кави виділяється, коли вона перемелена. Тому клієнти, які купують цільну каву з кавових бобів і перемелюють її вдома, помітять нюанси кави - незалежно від того, хороша вона чи погана.
  • потрібно швидко відправляти каву з цілих зерен. При продажу свіжообсмаженої цільнозернової кави. Кава залишається свіжою тільки два, а може, і три тижні після смаження, і клієнти повинні її отримувати вчасно, щоб насолоджуватися кавою, поки вона на піку свіжості і смаку.

Якщо ви хочете купити недорогу зернову каву за найкращими оптовими цінами, ви можете відвідати наш магазин - «Кава в Україні». Ми використовуємо високоякісну каву і доставляємо її незабаром після обсмажування. Більшість клієнтів отримують свою каву протягом трьох-п'яти днів після обсмажування, що є ідеальним часом для початку її заварювання. Якщо вам не хочеться самим молоти каву, тут можна купити недорогу мелену каву з кращих сортів.

Сорти і види кавових зерен, тип обсмажування.

Кава цільнозернова відрізняються за розміром, формою, кольором і смаком в залежності від регіону і умов, в яких вона вирощується. Асортимент унікальних ароматів і запахів між регіональними сортами настільки ж широкий, як і різноманітність вина з різних виноградників. Варто експериментувати з різними сортами, щоб виявити кавові боби, які ідеально підходять для вашого смаку.

Більшість регіональних сортів діляться на дві основні категорії - Робуста або Арабіка.

  • Арабіка: Кава Арабіка вважається краще Робусти за її ніжний аромат і низьку кислотність. Цей сорт вирощується на великих висотах і її вирощувати складніше. Ці трудомісткі низькопродуктивні рослини виробляють боб з високим попитом, який продається за більш високою ціною.
  • Робуста: Кава робуста має більш кислий і різкий аромат, ніж Арабіка, а також більш високий вміст кофеїну. Робусту можна вирощувати на менших висотах, в більш жаркому кліматі і з меншою кількістю вологи. Оскільки Робуста має менші обмеження на вирощування і має в цілому менш бажаний аромат, її зазвичай продають за нижчою ціною, ніж боби кави Арабіка. Більшість комерційних бобів на масовому ринку мають сорт Робуста.

Кавові смаження

Від приготування зеленого кавового зерна до заварювання його попередньо потрібно обсмажити. Кава в зернах обсмажується на сухому вогні і при постійному перемішуванні для забезпечення рівномірного нагріву. Асортимент смажений варіюється від світло-золотисто-коричневого до темного, майже чорного вигляду. Час смаження впливає на аромат, і колір завареної кави. Хоча існує кілька рівнів смаження, їх можна згрупувати в три основні категорії: світлий, середній і темний.

  • світлий: легке обсмажування надає легкі, ніжні смаки і часто може бути більш кислою на смак. Оскільки смаженого аромату менше, оригінальний аромат квасолі дозволяється просвічувати наскрізь. Високоякісні боби або сорти з дуже виразними ароматами часто підсмажують світліше, щоб оригінальний аромат залишався чітким. Ці боби будуть здаватися сухими, оскільки боби кави не були нагріті до того моменту, коли видобувається масло. До легких смажених сортів відносяться: кориця, американка, півміста і Нова Англія.
  • середній: середньо обсмажені боби мають шоколадно-коричневий колір. Вони мають суху поверхню і повний аромат. Ці боби будуть мати менше кислотність, ніж злегка обсмажена квасоля і злегка солодкуватий смак. Завдяки збалансованому смаку і кислотності, це найпопулярніший тип смаження на великому ринку комерційної кави. Тип середнього смаження також відомі як "повне місто", "сніданок".
  • Темний: темно-смажена кава обсмажується до тих пір, поки цукор не почне карамелізуватися і масла не почнуть підніматися на поверхню бобу. Залежно від темряви смаженої квасолі може бути легкий блиск або маслянистий вигляд. Аромат темно-смажених бобів сильний, димчастий, а іноді і гострий. Оригінальний аромат квасолі переважає смажений смак, і тому квасоля низької якості часто використовується для темного обсмаження. Хоча цей тип смаження має низьку кислотність, її часто називають гірким. До смаження, яка відноситься до темної категорії, належать французький, Віденський, Італійський і Еспресо.
  • суміші: щоб досягти унікальних ароматних профілів, багато хто створює власні суміші квасолі з двома або більше рівнями обсмажування. Це забезпечує глибину смаку і складність, яку неможливо досягти за допомогою одного обсмажування.

Кава - це неповторний заварений напій. Він, мабуть, більше цінується за вміст кофеїну і достатку смаку, який в свою чергу сильно відрізняється в залежності від типу застосовуваного кавового зерна і способу заварювання. Тому вибираючи пам'ятайте, про якість і ціну, або просто нагадайте наш магазин кави - Кава в Україні і Вам допоможуть з вибором.



Показано з 1 по 20 з 28 (всього 2 сторінок)